Ko boste prebrali to, bo dobila fraza “mi greš na jetra” nov pomen
V novembrski številki revije Narava zdravi smo se lotili raziskovanja vzrokov depresije. Prišli smo tudi do tradicionalne kitajske medicine in nastal je zelo poučen intervju z zdravilcem Gongom Jiangrongom.
S tradicionalno kitajsko medicino lahko blažimo tudi depresijo. Na kakšen način?
»O depresiji lahko začnemo govoriti, ko obdobje neke nezainteresiranosti za vse, kar se dogaja okoli nas, traja več kot tri tedne. Seveda obstajajo situacije, ko smo žalostni več kot tri tedne skupaj, pa še ne moremo govoriti o depresiji, na primer, ko gre za smrt bližnjega. Akupunktura je tista, ki jo pri depresiji najpogosteje uporabljamo. Potem so tukaj še različne zeliščne formule, medtem ko masaže pridejo bolj v poštev kot domača naloga. Običajno svojim pacientom predpišem, da si tudi sami masirajo določene točke in da obvezno telovadijo.«
Kje iščete vzroke depresije?
»Najpogostejši vzrok depresije je prevelik pritisk. Telo se ne more prilagoditi na ta zunanji pritisk. Upoštevati moramo tudi genetske in kulturne predispozicije in ne zanemariti štirih tipov osebnosti – sangvinik, kolerik, flegmatik in melanholik. So ljudje, ki so bolj nagnjeni k temnim mislim, vsak človek ima namreč svojo telesno in energetsko kondicijo. So ljudje, ki imajo predispozicijo za depresijo, ki lahko izvira tudi iz same vzgoje. Pomembno je, da damo stvari ven. Ampak nismo vsi taki, da bi lahko svoja čustva izražali. Bolj jih zadržujemo v sebi, bolj se kopičijo, večji izziv nam lahko predstavljajo, bolj nas lahko prizadenejo.«
Je to bolezen sodobnega časa?
»V kitajski tradicionalni medicini poznamo depresijo že več kot 800 let, saj se izraz depresija v učbenikih pojavi že takrat. V kitajščini je depresija neke vrste stagnacija, da se nekaj zatakne in ne steče naprej. Chi energija, kot pravimo tej življenjski energiji, vsebuje tudi čustva. Eden glavnih vzrokov depresije je torej stagnacija enega čustva, ki traja predolgo. Največkrat jo diagnosticiramo kot sfero vpliva jeter, saj prav ta sfera skrbi za prost pretok energije in uravnava čustva. K jetrom spada jeza. Če ta jeza traja dlje časa in je obrnjena navznoter, potem se delovanje jeter malce poleni. Posledično se spremeni energija jeter, kar vpliva na prebavo, srce … V končni fazi se spremeni energetski vzorec.«