KULINARIČNO POTOVANJE PO PRAZNIČNIH ZAČIMBAH IN ZELIŠČIH
Praznični čas prinese s seboj simfonijo vonjav in okusov, ki določajo praznični duh. Med očarljivimi sestavinami, ki dopolnjuje naše praznične jedi so janež, klinčki, koriander, vanilija, cimet, žajbelj, muškatni orešček, timijan, rožmarin in številne druge začimbe in zelišča. Poleg svoje aromatične privlačnosti ima vsaka od teh začimb in zelišč edinstvene zdravstvene koristi, zaradi česar niso le prijetni dodatki k prazničnim receptom, ampak tudi dragoceni dodatki k našemu boljšemu počutju.
Janež
Janež je vrsta začimbe, ki se pogosto uporablja v božični peki, kot so piškoti z janežem in medeni kolači. Ima močan okus, podoben ingverju, pogosto uporabljen v kuhanem vinu, čajih in drugih prazničnih napitkih. Oblika zvezde janeževega semena ga hkrati naredi za primeren simbol božičnega časa. Poznan po svojih prebavnih lastnostih, janež lahko olajša napihnjenost in pomaga pri prebavi. Prav tako vsebuje eterična olja z antimikrobnimi lastnostmi, ki pomagajo krepiti imunski sistem.
Piškoti z okusom janeža: Sestavine: • 2 skodelici univerzalne moke • 1 čajna žlička pecilnega praška • 1/2 skodelice nesoljenega masla, stopljenega • 3 velika jajca • 1 skodelica sladkorja • 1 žlica janeževega izvlečka ali janež v prahu.
V posodi zmešajte moko in pecilni prašek. V drugi posodi stepite skupaj stopljeno maslo, jajca, sladkor in izvleček janeža. Postopoma dodajajte suhe sestavine mokrim sestavinam in mešajte, dokler se dobro ne povežejo. Oblikujte piškote in pecite na 180°C 10 do 15 minut.
Cimet
Cimetove palčke lahko dodajo okus kuhanemu jabolčnemu soku, čaju, vroči čokoladi, piškotom, tortam in drugim sladicam. Lahko jih uporabite tudi kot okras za napitk. Palčke lahko zvežete skupaj z vrvico ali trakom in ustvarite girlande ali venčke. Cimet, s svojo toplino, je osnovna sestavina božičnih začimb. Poleg prijetnega okusa je cimet znan po svojih protivnetnih lastnostih in potencialu znižanja ravni sladkorja v krvi. Cimet tudi vsebuje močne antioksidante, kot so polifenoli, ki pomagajo pri boju proti prostim radikalom v telesu.
Cimetov spiralni kruh: Sestavine: • 3 1/4 skodelice univerzalne moke • 1/4 skodelice sladkorja • 1 žlica suhega kvasa • 1 čajna žlička soli • 1 skodelica toplega mleka • 1/4 skodelice nesoljenega masla, stopljenega • 1 veliko jajce • 1 žlica mletega cimeta • 1/2 skodelice rjavega sladkorja
V skledi zmešajte moko, sladkor, kvas in sol. V drugi skledi zmešajte toplo mleko, stopljeno maslo in jajce. Dodajte mokre sestavine suhim sestavinam in mešajte, dokler se ne oblikuje testo. Testo gnetite na pomokani površini, dokler ni gladko. Testo postavite v namazano skledo, pokrijte in pustite, da vzhaja, dokler se ne podvoji. Razvaljajte testo v pravokotnik in posujte s mešanico mletega cimeta in rjavega sladkorja. Testo zvijte in postavite v namaščen pekač za kruh. Pustite, da ponovno vzhaja, nato pecite na 175°C 30-35 minut ali dokler ni zlato rjavo.
ZANIMIVOSTI O JANEŽU
- Janež pogosto zamenjujemo s komarčkom, saj imata podobno obliko semena. Vendar imata različen okus in vonj.
- Janež je ključna sestavina nekaterih znanih likerjev, kot je absint. Absint je znan po svoji zelene barvi in je bil v preteklosti priljubljen med umetniki in literati.
- Janež se tradicionalno uporablja v ljudski medicini zaradi svojih zdravilnih lastnosti. Verjame se, da pomaga pri prebavi, blaži napenjanje in spodbuja izkašljevanje.
ZANIMIVOSTI O CIMETU
- Cimet lahko pomaga zmanjšati vnetja v telesu, kar je povezano s številnimi kroničnimi boleznimi, kot so revmatoidni artritis in vnetne bolezni črevesja.
- Cimet lahko pripomore k zmanjšanju ravni sladkorja v krvi tako, da izboljša občutljivost na inzulin. To je še posebej koristno za ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2.
- Nekateri študije kažejo, da redno uživanje cimeta lahko pomaga zmanjšati ravni LDL holesterola (slabega holesterola) in povečati ravni HDL holesterola (dobrega holesterola).
Več receptov si lahko preberete v decembrski številki revije Narava zdravi, ki vas čaka na vseh prodajnih mestih.